بازدید رئیس آیکوم ایران از شهر زیرزمینی

 

فضای شهر نوش‎آباد نیازمند پژوهش بیشتر است.

مشاور ارشد رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: در سرزمینی زندگی می کنیم که داراي هویت ملی مبتنی بر تنوع فرهنگی است و حفظ این تنوع فرهنگی برای حفظ هویت ملی لازم است.

سیداحمد  طباطبایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه اصفهان، در دیدار از شهر تاریخی نوش آباد، اظهار کرد: نوش آباد مانند هر جای ایران ارزشمند است و بیننده با مشاهده تمایزهای این اثر با دیگر مناطق، علاوه بر جذب شدن به آن، متوجه ارزش های این شهر می شود.

وی با تاکید بر اینکه هر رفتاری که نشان دهنده به هم پیوستگی فرهنگی بین نوش آباد امروز و دیروز باشد، کار درست و شایسته ای است، تصریح کرد: با این وجود کارها همیشه کامل و درست نیست، اما مهم این است که امروز همه دنبال تصحیح رفتار و امور هستند و آینده خوبی برای نوش آباد می توان پیش بینی کرد که در توسعه این شهر نقش مهمی خواهد داشت.

رییس ایکوم ایران در خصوص تمایزهای نوش آباد، گفت: اخلاق و رفتار شهروندان نوش آباد متمایز از سایر مناطق ایران است و برای آنکه بروز یابد به کالبد خودش نیاز دارد و باید به کالبد خود بازگردد.

وی با بیان اینکه فضای شهر زیرزمینی نوش آباد ارزش بسیار بالایی دارد و نیازمند مطالعه و پژوهش بیشتر است، اظهار کرد: مجموعه کالبدی روی شهر هم چون مسجد جامع، بازار، حمام، امامزاده و میدانگاه، همه مجموعه ای است که در شهرهایی چون اردستان، نطنز، اشترجان و ... دیده می شود.

 طباطبایی خاطرنشان کرد: آثار تاریخی در هر شهری دیده می شود، اما هر شهر معماری متفاوت و خاص خود را دارد و نباید آنها را شبیه هم کرد و شبیه سازی مناطق یک انتحار است که خوشبختانه متوقف شده است.

اخبار فروردین ماه در شهرزیرزمینی نوش آباد

  نمایشگاه ومرکز صنایع دستی نوش آباد درایام نوروز در حوضخانه مسجدجامع نوش آباد به همت پایگاه پژوهشی نوش آباد خانم ساروخانی برپا شد.

  دکتر سید صدرالدین صدری نوش آبادی معاون سازمان اداری و استخدامی کشور از شهر زیرزمینی نوش آباد دوم فروردین 97 بازدید کردند.

  جناب آقای_علی_طاهری از طرف شورای اسلامی و شهرداری شهر نوش آباد به سمت مدیر شهر زیرزمینی نوش آباد در ۲۹ اسفند ۹۶ منصوب شد.

  دکتر محمد درویش زاده

معاونت سابق دادگستری کل استان خراسان به همراه دکتر سید صدرالدین صدری نوش آبادی معاون سازمان اداری و استخدامی کشور در ایام نوروز از شهر زیرزمینی نوش آباد بازدید کردند.

در سه روز اول فروردین سال 97 چهار هزار گردشگر از شهرزیرزمینی بازدید کردند.

کاشان- ایرنا- شهردار نوش آباد گفت: چهار هزار نفر مسافر و گردشگر نوروزی از روز نخست سال 1397 تا کنون از شهر تاریخی دستکن اویی دیدن کردند.

محمود اشرفی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا به رشد 20 درصدی ورود بازدیدکنندگان از شهر زیرزمینی اویی نسبت به نوروز 96 بیان کرد: راه اندازی ورودیه سوم با توجه به استقبال گسترده گردشگران از این اثر تاریخی در دست برنامه ریزی می باشد تا زمان انتظار گردشگران برای ورود به مجموعه کاهش یابد.

وی به افزایش زمان فعالیت شهر زیرزمینی نوش آباد در نوبت شب تا ساعت 21 اشاره کرد و افزود: 40 نیروی آموزش دیده به راهنمایی گردشگران در مسیر بافت تاریخی شهر زیرزمینی، مسجد جامع، مسجد امام علی (ع) و قلعه خشتی سی زان مشغول هستند.

شهردار نوش آباد با اشاره به اثرهای تاریخی آب انبار چاله سی، قلعه سی زان، بقعه امامزاده محمد (ع)، مسجد عتیق و پل اسحاق بیان کرد: آب انبار توده (ورودیه شماره 2 شهر زیرزمینی اویی) هفته گذشته پلمب شده بود اما ورود و خروج گردشگران برای جلوگیری از وقفه در فعالیت از درب خروجی ادامه داشت.

او اضافه کرد: پلمب ورودیه شماره 2 به علت اختلاف بین اوقاف و امور خیریه و شهرداری نوش آباد در زمینه عقب افتادن اجاره بهای آب انبار چاله سی و توده بود که پس از رایزنی های صورت گرفته روز گذشته رفع پلمب شد.

شهر زیرزمینی نوش آباد [اویی در زمان محلی] از بزرگترین سازه های ساخته بشری در سال 1383 کشف شد و در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسید.

اویی سه طبقه، به طور کامل دست ساز و بزرگترین شهر زیرزمینی دستکن جهان می‌ باشد که پیشینه آن به دوره ساسانیان بازمی گردد.

این اثر از جمله مقصدهای گردشگری شهر تاریخی نوش آباد می باشد که در هفت کیلومتری مرکز شهرستان کاشان قرار دارد.

برگزاری آیین جهانی ساعت زمین در شهرزیرزمینی نوش آباد

یکشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۷

 هشتمین آیین جهانی ساعت زمین در روز چهارم فروردین همراه با کلانشهرهای ۱۲۸ کشور جهان در ساعت 20:30 در این مجموعه باستانی برگزار شد.

علی طاهری در گفت و گو با ایسنا – منطقه اصفهان در کاشان، اظهار کرد: هدف از انجام این کار، حرکت جمعی و تلاش همگانی برای نهادینه کردن فرهنگ و حفاظت از زمین و محیط زیست است.

وی افزود: این اقدام در یک شهر کوچک، حامل این پیام است که همه انسان ها در برابر حفاظت از منابع طبیعی مسئولیت یکسان دارند و هرکس در هرکجا که هست باید وظیفه انسانی و اخلاقی خود را انجام دهد .

مدیر مجموعه شهرزیرزمینی نوش آباد گفت: با توجه به بازتاب بین المللی برگزاری این آیین، شهر زیر زمینی نوش آباد نیز به عنوان یکی از مکان های برگزاری انتخاب شده و چراغ های این محوطه به صورت نمادین مصادف با شروع ساعت زمین خاموش می شود.

وی تاکید کرد: مراسم ساعت زمین یک ابتکار بین المللی است که به منظور فرهنگ سازی کاهش مصرف برق یا کمتر مصرف شدن مازوت برای تولید برق برگزار می شود تا به کاهش آلودگی کمک کند.

طاهری اظهار کرد: اجرای آیین سال های گذشته باعث شد که سبک نورپردازی اصلی این محوطه باستانی اصلاح شود که با استفاده از چراغ های کم مصرف بیش از 60 درصد در استفاده از انرژی های فسیلی در این اثر تاریخی جلوگیری شد. 

به گزارش ایسنا، طرح ساعت زمین از سال 2007 میلادی در استرالیا توسط صندوق جهانی حیات وحش اجرا شد و مجموعه باستانی شهر زیر زمینی نوش آباد به عنوان بزرگترین معماری دستکند جهان از سال 1391 به این طرح جهانی پیوسته است

شکسته شدن پلمب ورودی دو شهرزیرزمینی

حدود یک هفته پیش کانال‌های خبری در شبکه‌های اجتماعی پلمب شدن شهر زیرزمینی نوش‌آباد را اطلاع‌رسانی کردند، اما در روزهای پلمب، خبری مبنی بر بازدید مسافران از شهرزیزمینی منتشر شد که توضیح داد فقط آب‌انبار ورودی ۲ پلمب شده و مسافران از در خروجی شهر زیرزمینی رفت‌وآمد دارند؛ اما بازهم فعالان گردشگری و میراث دوستان نگران بودند که چرا باید نزدیک عید و زمانی که مسافران قرار است، پول زیادی برای این شهر و مجموعه بیاورند، ورودی اصلی آن پلمپ شود؟ آیا انتخاب این برهه از زمان اهرم فشاری بر شهرداری نوش‌آباد بود؟

 بعد از گذشت یک هفته، امروز ظهر آب‌انبار شهر زیرزمینی رفع پلمب شد. مدیر پایگاه میراث فرهنگی نوش‌آباد در این خصوص فقط خود را پیگیر حل ماجرا دانست و به بهانه دستوری که از میراث استان گرفته بود، خود را معاف از مصاحبه با کاشان نیوز کرد.

شهردار نوش‌آباد نیز در چند خط توضیح گفت: طبق تفاهم‌نامه‌ای که در این‌یک هفته انجام‌شده است نصف اجاره‌های معوقه پرداخت و مابقی در اردیبهشت و تیر سال آینده پرداخت خواهد شد.

اشرفی همچنین هزینه نگه‌داری و بخشی از مرمت را فراتر از مبلغی دانست که اوقاف به‌عنوان اجاره دریافت می‌کند. اما با وجود صدور چک در وجه اوقاف و عدم پرداخت آن در دوره شهرداری قبلی، هیچ محاسبه‌ای برای هزینه‌های مرمت و نگهداری آب‌انبار صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد در حال حاضر یکی از آب‌انبارهای این شهر به مرمت نیاز دارد که اوقاف این مهم را منوط به تسویه بدهی قبلی کرده است.

شهردار نوش‌آباد همچنین گفت: برای این‌که اوقاف بابت مرمت پیش‌قدم شود، ابتدا باید میراث و شهرداری اعلام کنند؛ که در این زمینه همکاری بیشتر میراث را طلب داریم.

  نماینده اوقاف نوش‌آباد بدهی فعلی را که بهانه پلمپ آب‌انبار شد به شهردار قبلی نسبت داد که چک پرداخت اجاره‌ی ۵ سال گذشته‌ی شهرداری، برگشت‌خورده است.

سرهنگ اشرفی در پاسخ به این سوال ‌که چرا از شهرستان آران و بیدگل برای پلمپ آمده‌اند، گفت:« مسئولیت کارهای حقوقی و پیگیری اجاره‌ها با اداره‌ی مستقر در شهرستان است و با توجه به هزینه‌ای که شهرداری برای مرمت آب‌انبار داشته، پس از محاسبه‌ی این هزینه بخشی از آن به شهرداری برگشت داده می‌شود.»

 توضیحات مسئولین چند سؤال را همچنان بی‌جواب گذاشته است و گره‌های کلاف سردرگم این ماجرا را شاید کورتر کرده است؛

 این‌که چرا باید اوقاف ابتدا اجاره بگیرد و بعد با برگزاری جلسات و تفاهم‌نامه بخشی از آن را به‌عنوان مرمت پس بدهد؟

 چرا باید آب‌انبارهای دیگر شهر که مردمان خیر گذشته باجان و دل ساخته‌اند و وقف کرده‌اند در عصر ما فدای بی‌تدبیری‌ها شود؟

 چرا اوقاف نوش‌آباد به‌عنوان نماینده شهرستان نمی‌تواند به‌صورت مستقل فعالیت داشته باشد؟

 چرا وقتی مدیر پایگاه میراث فرهنگی می‌خواهد پاسخی به خبرنگاران محلی بدهد، باید از استان اجازه صادر شود؟

فاطمه حسن زاده ـ کاشان نیوز 96/12/27

قهوه انوشه

فرم ارتباط با ما