برگزاری آیین جهانی ساعت زمین در شهرزیرزمینی نوش آباد

یکشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۷

 هشتمین آیین جهانی ساعت زمین در روز چهارم فروردین همراه با کلانشهرهای ۱۲۸ کشور جهان در ساعت 20:30 در این مجموعه باستانی برگزار شد.

علی طاهری در گفت و گو با ایسنا – منطقه اصفهان در کاشان، اظهار کرد: هدف از انجام این کار، حرکت جمعی و تلاش همگانی برای نهادینه کردن فرهنگ و حفاظت از زمین و محیط زیست است.

وی افزود: این اقدام در یک شهر کوچک، حامل این پیام است که همه انسان ها در برابر حفاظت از منابع طبیعی مسئولیت یکسان دارند و هرکس در هرکجا که هست باید وظیفه انسانی و اخلاقی خود را انجام دهد .

مدیر مجموعه شهرزیرزمینی نوش آباد گفت: با توجه به بازتاب بین المللی برگزاری این آیین، شهر زیر زمینی نوش آباد نیز به عنوان یکی از مکان های برگزاری انتخاب شده و چراغ های این محوطه به صورت نمادین مصادف با شروع ساعت زمین خاموش می شود.

وی تاکید کرد: مراسم ساعت زمین یک ابتکار بین المللی است که به منظور فرهنگ سازی کاهش مصرف برق یا کمتر مصرف شدن مازوت برای تولید برق برگزار می شود تا به کاهش آلودگی کمک کند.

طاهری اظهار کرد: اجرای آیین سال های گذشته باعث شد که سبک نورپردازی اصلی این محوطه باستانی اصلاح شود که با استفاده از چراغ های کم مصرف بیش از 60 درصد در استفاده از انرژی های فسیلی در این اثر تاریخی جلوگیری شد. 

به گزارش ایسنا، طرح ساعت زمین از سال 2007 میلادی در استرالیا توسط صندوق جهانی حیات وحش اجرا شد و مجموعه باستانی شهر زیر زمینی نوش آباد به عنوان بزرگترین معماری دستکند جهان از سال 1391 به این طرح جهانی پیوسته است

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

قهوه انوشه

فرم ارتباط با ما